В южните части на България, на 10 км от Хасково се намира село, името на което се свързва с една от най-важните битки на Второто българско царство – Клокотнишката. На тази дата (9 март) преди 788 години българският цар Иван Асен II разгромява войските на епирския владетел Теодор Комнин. Няма да се впускам в исторически факти, защото съм на мнение, че всеки наричащ себе си българин трябва знае славната си история.
Ще спомена няколко легенди, свързани с битката при Клокотница:
- Една от легендите разказва, че ранените български войници лекували раните си край днешните Хасковски минерални бани. Големият събор „Банско одуше“ (нещо като панихида) се провежда от векове в памет на загиналите в битката при Клокотница.
- Друга легенда гласи, че Иван Асен II разположил стана си в местността Хасара заради добрата гледка към бойното поле и след края на битката поръчал там да бъде съграден параклис „Свети Четиридесет мъченици“. Храмът съществува и до днес и от незапомнени времена местните хора кичат с конци за здраве едно дърво до параклиса, след което ритуално хвърлят три пъти камък през рамо, изричайки думите „Анатема дявола кир Тодора“.
За славното царуване и важната битка на Иван Асен II днес напомня скромен барелеф, разположен край международния път Е-80. Отзад се намира мостът, който води към селото. Клокотница е сгушена между шосето и няколко хълма. На единия от тях се е намирала и крепостта на българския цар. Може да се досетите, че почти нищо не е останало от нея, но въпреки това може да си направите разходка до там. За ориентир най-добре питайте някой местен. В съседство има и светещ християнски кръст, издигнат от кмета на Клокотница.
В селото има и храм „Свети Атанасий“, който е построен през далечната 1860 година.
Кога е най-подходящо да посетите селото? Разбира се, на 9 март, когато край монумента на цар Иван Асен II се прави възстановка на историческите събития, в която взимат участие малки и големи. Какво по-хубаво от това да се пренесете в Средновековна България, където безстрашните български войници с мечове и снажни конници препускат към победата над епирския владетел.
Ако пък изпуснете честванията, селото предлага и прекрасни условия за отдих и риболов край водите на язовир Клокотница.
Ако минавате оттам, не се колебайте, а отделете от времето си да посетите това село, което помни и предава на поколенията славната история на клокотнишката битка, след която Иван Асен II започва да се титулува като „цар на българи и ромеи“.
„Много ни е умен царят, момчета. Чак ми става страшно, като си помисля.“
– Из „Иван Асен II цар и самодържец“, Димитър Мантов