Научният свят потъна в скръб след новината за смъртта на прочутия астрофизик Стивън Хокинг – пример за това колко силен може да бъде човешкия дух. Той почина на 76-годишна възраст вчера (14 март) в дома си в Кеймбридж. Именно на тази дата е роден Алберт Айнщайн. Още една случайност е, че физикът е роден в деня, в който умира Галилео Галилей (8 януари).
Ето и няколко велики цитати, убеждаващи ни за пореден път колко голям всъщност е Стивън Хокинг:
Смъртта, не се страхувам от нея, не си я представям.
Общопризнато е, че жените са по-добри от мъжете в езиците, личните отношения и изпълнението на много задачи едновременно, но по-малко добри в ориентирането по карта и в пространственото ориентиране. Поради това не е неразумно да се предположи, че жените не могат да са по-добри по математика и физика.
Перспективата за ранна смърт ме накара да осъзная, че животът е, за да го живеем
Колкото и да е труден животът, човек може да открие нещо, в което да бъде успешен.
Първо, гледайте нагоре към звездите, а не долу в краката си. Второ, никога не се отказвайте да работите. Работата ви дава смисъл и цел, а животът е празен без тях. Трето, ако имате достатъчно късмет да намерите любов, помнете, че тя е тук и не я захвърляйте.
Животът би бил трагичен, ако не беше забавен.
Забелязах, че дори тези хора, които казват, че всичко е предопределено и нищо не бива да се променя, се оглеждат преди да пресекат улицата.
Интелигентността е способността да се адаптираш към промените.
Недостатъкът на моята известност е, че не мога да отида никъде по света без да бъда разпознат. Не мога просто да си сложа черни очила и перука. Този инвалиден стол ме издава.
Ние сме заплашени от самоунищожение заради глупост и алчност. Не може да продължаваме да гледаме себе си на една малка, все повече замърсена и пренаселена планета.
Да поддържам активен ум винаги е било животоспасяващо, както и чувството за хумор.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.