Този месец е посветен на прекрасната Италия, богата на история, архитектура и приказни места. В днешната статия ще ви запозная с някои от най-известните римски амфитеатри, не само в Италия, но и по света.
Започвам с най-известния и най-великолепния от всички – Колизеумът в Рим. Макар че в днешно време е останала само северната част от първоначалната сграда, заедно с 31 от общо 80 входа, както и частта от сградата, намираща се между фасадата и вътрешната подпорна стена на горната колонада, Колизеумът не спира да смайва посетителите и се е превърнал в символ не само на Рим, но и на древноримското майсторско строителство. В миналото е използван за гладиаторски битки, лов на животни, екзекуции, възстановки на битки, а през ранното Средновековие е служел за представления. Капацитетът му е 50 000 зрители.
Амфитеатърът на Ел Джем е третата по големина арена в света след Колизеума и разрушеният театър Капуа (с капацитет 35 000 зрители). Намира се в бившия римски град Тисдрос в Тунис. До XVII век амфитеатърът е добре запазен, но започва да се разрушава, а причината – необходим е материал за изграждането на близкото село Ел Джем, както и за Великата джамия в Кайро. Въпреки това останките са се превърнали в популярна туристическа атракция, а от 1979 година е включен и в списъка на ЮНЕСКО. Любопитен факт: част от снимките на филма „Гладиатор“ са заснети в Ел Джем.
Арена ди Верона е третият по големина оцелял римски амфитеатър (или номер 4, ако броим разрушения театър Капуа). Построен е през 30-та година и е с капацитет 30 000 зрители. За съжаление по време на голямо земетресение през 1117г., външната част е почти напълно разрушена, но вътрешната е в много добро състояние. Както можете да се досетите, в миналото са се водели гладиаторски битки, турнири, театрални спектакли и всякакви други забавления за народа. Арена ди Верона е действаща и до днес, като всяка година е домакин на мащабен оперен фестивал.
Амфитеатърът в Пула, Хърватия е единственият с напълно запазени 4 кули и 3 римски архитектурни ордера и е сред 6-те най-големи оцелели римски арени в света. Освен това е и най-запазеният монумент от античността в цяла Хърватия. Построен е през I век и е с капацитет 26 000 места. Съдбата е сходна с тази на амфитеатъра в Ел Джем – през XV век започва изземването на камъни с цел построяване на къщи и сгради, но за щастие практиката е прекратена преди пълното унищожение на арената. В днешни дни се използва за различни фестивали и представления през летните месеци.
Амфитеатърът в Помпей пък е най-старият оцелял римски амфитеатър в света. А всички сме чели за съдбата на този град. На 24 август 79г. пр. Хр. след изригването на Везувий, Помпей е в пепел и прах, които запазват постройките от съдбоносния ден. Капацитетът на арената е около 20 000 зрители. Освен историческа забележителност и обект на археологически проучвания, амфитеатърът се използва за концерти и други изяви. Едно от най-зрелищните събития е четиридневният концерт на Pink Floyd през октомври 1971г.
Амфитеатърът във френския град Ним е един от най-големите амфитеатри в Галия с капацитет 24 000 зрители. През Средновековието е преустроен на дворец, след което служи като квартал с население 700 жители. През 1863 г. арената е пригодена за бикоборства и оттогава до ден днешен е домакин на две ежегодни събития, свързани с бикоборството.