Девети октомври е денят на античната култура, а човек като чуе думата античност в главата му веднага изплува Египет и хилядолетната му история, пълна с велики фараони, мумии, гробници, съкровища и т.н. В следващите редове ще ви покажа най-древните египетски храмове, построени в различни епохи.
Мединет Хабу
Разположен на Западния бряг на Луксор, Мединет Хабу е най-добре запазения паметник, но за съжаление и често пренебрегван от туристите, отправили се към Долината на царете или Рамасеум. А гледката си заслужава – 7000 квадратни метра украсени и запазени повърхности, носещи духа на една отдавна отминала епоха. Там се намира и „Свещенното езеро“, служило за място на поклонение пред бог Озирис. Смята се, че и до ден днешен притежава магически свойства да дарява плодовитост на безплодните жени.
Храм Ком Омбо
На самия бряг на река Нил от хилядолетия величествено стои храмовият комплекс Ком Омбо. Освен, че е популярна туристичска дестинация, храмът е и уникален с това, че е култов комплекс от два съединени храма на две божества – Собек с глава на крокодил и Хор с глава на сокол. Собек е бог на плодородието и създател на света, а Хор е слънчевия повелител на войната.
Колосите на Мемном
Това са две полу разрушени статуи близнаци, изобразяващи синът на Тутмос IV – Аменхотеп III. Тези масивни каменни статуи са последните останки от вече несъществуващия огромен погребален храм на Аменофис III. Намират се в Тиванския некропол, близо до град Луксор, а сред местното население са известни като ел-Колосат или ес-Саламат.
Храмът на Едфу
Посветен е на бог Хор и е един от най-добре запазените в Египет и втори по големина след този в Карнак. Предполага се, че строежът е започнал през 237 година преди Христа при управлението на Птоломей III и е завършен близо два века по-късно. Годините са били благосклонни към храма на Едфу, защото е почти непокътнат, което пък го превръща в туристически център.
Храмът на Сети I
Сети I остава в историята като добър военачалник и строител. Мащабната строителна дейност по време на управлението му е невиждана от времето на Аменхотеп III. През краткия си период на царуване Сети I започва многобройни момументи, повечето от които са завършени от неговият син Рамзес II. Най-известният е големият Абидоски храм, първоначално посветен на главните египетски божества Озирис, Изида и Хор, а в последствие е преосветен в чест на Амон-Ра. Именно там е открит Абидоския царски списък, представляващ две релефни плочи с имената на 76 владетели, управлявали Египет. Списъкът завършва с релефно изображение на Сети I и неговия син.
Храмът на Хатшепсут
Уникален като създателката си – заупокойният храм на Хатшепсут представлява погребален комплекс от полускален тип в Луксор и е дело на единствената жена фараон в Египет. Издигнат е между 1478-1458 година преди Христа и в много отношения се различава от останалите владетелски храмове. Мястото също не е случайно – храмът е така ситуиран, че да се подчертаят астрономическите събития в посока на източния хоризонт, включващ Луната, Слънцето, съзвездието Орион и звездата Сириус.
Храмът в Луксор
Безспорно този храм е един от древноегипетските архитектурни постижения, останали до наши дни, като сградите са най-добре запазените монументи след Египетските пирамиди. Луксор представлява храмов комплекс, строен по време на Новото Египетско царство от Аменхотеп III в чест на боговете Амон Ра, Мут и Хонсу.
Абу Симбел
Намира се в областта Асуан, южен Египет и представлява храмов комплекс, включващ голям и малък храм в чест на фараона Рамзес II и неговата съпруга Нефертари. Това е първият в египетската история храм, посвещаван на царица, а по-интересното е, че женската статуя е същата по размер като тази на Рамзес, което е противно на обичаите от онова време. Първоначалното местоположение на комлекса е на западния бряг на Нил, но поради строителството на язовир Насър от 1964 година се провежда спасителна операция и двата храма са разглобени и преместени на 64 метра по-високо.
Карнак
Карнак е най-големия религиозен център на древноегипетската държава, състоящ се от многобройни паметници, храмове, параклиси, складове, както и свещено езеро. „Най-почитаното място“ – това означава името на древноегипетски. Освен това Карнак е включен в Списъка на ЮНЕСКО за Световното културно наследство.