Мелник е от местата в България, които трябва да се посетят поне веднъж в живота. Намира се в Югозападната част на страната и от часовете по география знаем, че е най-малкият град. Но това не му пречи да бъде предпочитана дестинация всеки сезон!
Едва ли има човек, който да не е чувал за прекрасното мелнишко вино. Винопроизводството е и основният поминък на местното население, освен туризма. Интересното е, че само виното от Широка мелнишка лоза не се повишава кръвното (както другите червени вина), което го прави идеално за хора с високо кръвно налягане. Този сорт е уникален и вирее само около Мелник. Друг интересен факт, който научихме от местен жител е, че славата на мелнишкото вино била толкова голяма, че самият Чърчил всяка година си е поръчвал хиляди литри от гроздовата напитка. А добрата новина е, че във всяко заведение и магазин можете спокойно да си закупите домашно мелнишко вино. Освен гроздово, горещо препоръчвам и да опитате малиновото, което е най-подходящо за консумация като десертно заради сладкия му вкус.
Мелник е обявен за град музей през 1968 година и нещата, които можете да видите там не са малко.
Музеят на виното, където освен да разгледате всички необходими предмети, свързани с обработката и съхранението на мелнишкото вино, можете и да дегустирате. Там също ще откриете и снимка на Чърчил върху една от бутилките.
Кордопуловата къща, която е най-голямата възрожденска постройка у нас. Обявена е архитектурно-строителен, художествен и исторически паметник.
Болярската къща, която пък е една от най-старите къщи на Балканския полуостров. В миналото е била резиденция на деспот Алексий Слав. В днешни дни са останали само основите й, но те са достатъчни да придобиете представа за огромния й размер. Гледката от нея също е впечатляваща.
Можете да видите още: Пашовата къща, Мелнишката крепост,църквата „Св. Антоний“, манастирът „Св. Богородица Спилеотиса“, останките от църквата „Света Варвара“, митрополитската църква „Свети Николай Чудотворец“, която е и от малкото действащи църкви в града, и др. В парка пък е паметникът на Яне Сандански, който е освободител на града от османското иго.
Въпреки че Мелник представлява една главна улица (и то не голяма) и 2-3 малки улички, градът е истински архитектурен шедьовър! Самото местоположение сред известните скални пирамиди, запазеният възрожденски стил на къщите, както и многото архитектурни останки, очароват посетителите и ги пренасят в една далечна и прекрасна епоха. А местните манджи и домашното вино допълват тази прекрасна идилия.
Ако имате повече време, отбийте се и до Роженския манастир, който се намира само на 7 км от Мелник. Пътят до там е живописен и много приятен, а гледката от самия манастир ще ви остави без дъх.
В обратната посока, на 22 км от Мелник се намира местността Рупите, където е живяла баба Ванга. Къщичката й до ден днешен е там и е отворена за посетители. В близост до нея е построен храмът „Св. Петка Българска“, в чийто двор е погребана българската пророчица. Мястото е заредено с мистична енергия, която те поглъща още с влизането.
Изобщо, посещението на този край на България ще ви зареди с положителни емоции и прекрасни спомени, които ще ви накарат да поискате да се върнете някой ден.