Зимата у нас е в разгара си и все пак не можем да кажем, че е зима в истинския смисъл на думата. Въпреки че днес вали и има изгледи да натрупа, едва ли ще се застои падналия сняг дълго време. Термометърът показва 4-5 градуса под нулата и вече почти всеки мрънка колко е студено и как очаква лятото с нетърпение.
В следващите редове ще ви пренеса в далечните якутски земи и по-точно в Оймякон – най-студеното населено място на Земята!
Там средните температури за януари са от -50 °C. Макар че рекордът е -71,2 °C, по неофициални данни температурата е падала до -83°C. Стана ли ви студено вече?
Селото се намира в североизточната част на Сибир, близо до полярния кръг и в него живеят около 500 души. За да стигнете до там са ви необходими 2 дена път от столицата на Якутия – Якутск. Главното население са якути, но има и много етнически руснаци и украинци, преместили се по времето на СССР, заради по-високите заплати.
Определено малко хора биха оцелели при такива екстремни условия. Повечето домове се отопляват с въглища и дърва и не използват модерни технологии. Най-шокиращият, поне за мен факт е, че тоалетните са външни! Заради ниските температури нищо не расте, затова жителите се изхранват с еленско и конско месо и замразена арктическа риба. Те изкарват прехраната си като животновъди, ловци и рибари. В Оймякон има един единствен магазин, в който се продават продукти от първа необходимост. Въпреки това местните не страдат от недохранване, защото животинското мляко съдържа множество микроелементи. А може би се досещате коя е любимата напитка на обитателите на това меко казано студено място за живеене. Познахте – това е „руският чай“ или иначе казано – водка!
Има и още якутски села, които претендират да се нарекат „полюс на студа“, но Оймякон остава начело на класацията. Селото е посещавано и от най-голям брой туристи, които искат да разберат какво е чувството да се живее на такова място.
Чували сте фразата, че и след най-дългата и мрачна нощ ще настъпи ден, така е и със зимата в Оймякон. Дори и след най-ниските температури ще дойде мигът, в който градусите ще се покачат до 20°, понякога и до 30°. Ето и нещо любопитно: твърде горещото време не се нрави на местното население, което е свикнало на студа и го предпочитат пред жегите и продължителното затопляне.
Още интересни факти:
- Продължителността на деня варира от 3 часа през декември до 21 часа през лятото
- Училището се затваря само ако температурите паднат под -52 °C
- През летните месеци температурата се покачва до 30 °C
- Ежедневните проблеми на местните са: замръзване на мастилото в химикалките, замръзване на очилата и лицето, както и по-бързото изхабяване на батериите
- Хората остават автомобилите си с включен двигател и в затоплени гаражи, защото дори и за малко да изгасят двигателя, после няма да могат да го запалят
- Друг проблем е погребването на починалите, тъй като от студа не може да се разкопае почвата. В повечето случаи цялата „операция“ отнема около 3 дни
- В превод Оймякон означава „незамръзваща вода“. Причината е намиращия се наблизо термален извор, където в миналото е бил спирка за еленовъдите, които са поили животните си там
Така че следващия път, когато започнете да мрънкате колко ви е студено, си спомнете за онова далечно якутско селце и за онези хора, които живеят на -50°C, а понякога и на по-студено.
10 интересни места, които да посетите през януари